poniedziałek, 2 grudnia 2019

Muranów, Dzielnica Ministerstw i nie tylko: Warszawa 22-23 września 2016

Odkrycie, że w Warszawie są często spacery tematyczne z przewodnikiem, było jednym z przełomowych odkryć w moim życiu.

Mała nalepka, a ile radości dała.
Kolejne zdjęcia zostały wykonane podczas spaceru "Warszawa oczami migrantów - spacer wielokulturowy", który poprowadziły Małgorzata Stróżyk-Kaczyńska, Larysa Vychivska, Ewa Tworko i Ula Modzelewska. Zaczęliśmy tuż przed muzeum POLIN, a skończyliśmy na placu Bankowym. Była to ciekawa lekcja historii, choć pogoda średnio dopisywała.Ławeczka Karskiego.Mural na Muranowie.Przed Ukraińskim Domem.Wejście z ulicy Zamenhofa na skwer Tekli Bądarzewskiej.Tu przebiegał mur getta.Przed wejściem do Ogrodu Krasińskich.


Pomnik Bitwy o Monte Cassino.Spojrzenie w przeszłość.
Błękitny Wieżowiec stoi na miejscu, gdzie kiedyś istniała Wielka Synagoga.Przy ul. Tłomackie kiedyś mieściła się Główna Biblioteka Judaistyczna. Przypomina o tym zrekonstruowany napis. Dziś to siedziba Żydowskiego Instytutu Historycznego.A to wspomniana wcześniej synagoga.Plac Bankowy i pomnik Słowackiego, który "wielkim poetą był".W Warszawie miejsca pamięci są wszędzie. Wystarczy się dobrze rozejrzeć.


W niedzielę miałem okazję uczestniczyć w spacerze po dzielnicy ministerstw zorganizowanym przez "Tu było, tu stało", który poprowadziła Agnieszka Rumińska.


Tutaj nie mieści się żadne ministerstwo, ale podczas spacerów fotografuję wszystko, co wpadnie w oko :) Tutaj budynek przy Kruczej 13.


Dawniej Grand Hotel Orbis, dziś Mercure Warszawa Grand.A to już dowód na to, że jesteśmy istotnie w dzielnicy ministerstw.Dawny budynek Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, obecnie Ministerstwo Rozwoju.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi."Żyletkowiec" - budynek przy Marszałkowskiej 82.Dawniej siedziba Bieruta - dzisiaj Ufficio Primo. Szkoda, że nie można było zajrzeć do środka.


Hala Koszyki po rewitalizacji.W środku fajnie, ale raczej dla osób z grubszym portfelem :)Hotel Marriott - bez wątpienia jeden z symboli Warszawy.Tego symbolu chyba nikomu przedstawiać nie trzeba...

2 komentarze:

 1. Też chodzęna różne spacery tematyczne po Warszawie.
  Ostatnio szłam po Starówce śladami prof. Zachwatowicza.
  A 15 grudnia o godz. 14tej przed muzeum Marii Skłodowskiej-Curie na ul, Freta zacznie się spacer pt: Śladami starszej siostry Marii - Bronisławy Dłuskiej". Zapraszam na ten spacer a także na mój blog:
  stokrotkastories.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miły wpis :) Ja mieszkam w Toruniu, więc w Warszawie bywam tylko okazjonalnie, ale może kiedyś uda się spotkać na jednym ze spacerów. Pozdrowienia

   Usuń