czwartek, 3 kwietnia 2014

Jak kupować tanie leki?
Nieco inny wpis dziś. Sam rzadko choruję, więc temat nieco średnio mnie dotyczy, ale i tak myślę zainteresuje wielu. Bardzo dużo rzeczy kupujemy w internecie - ubrania, płyty, książki, kosmetyki, ostatnio coraz częściej żywność. O kupowaniu medykamentów w sieci mało kto słyszał. Do tej pory kilka razy kupowałem leki w internecie, nie licząc nawet na niskie ceny, ale po prostu zamawiając dość rzadkie rzeczy, które nie zawsze są w każdej aptece. Dziś kolega z pracy sprzedał mi informację o aptece doz.pl. Wcześniej już widziałem wiele razy logo Dbam o Zdrowie, ale ponieważ nie jestem zbyt chorowity, nigdy nie zwracałem uwagi na to logo.
Na portalu można zamawiać leki zarówno na receptę, jak i bez recepty. Odbiór jest bezpłatny w jednej z aptek współpracujących z tą firmą: http://www.doz.pl/apteki.
Sam nie korzystałem, ale ceny sprawdziłem i w wielu przypadkach są bardzo korzystne. W innych już mniej. Ale zawsze możemy przeglądać przede wszystkim rubrykę "Promocje". Poza tym gdy kupuje się dany lek często, łatwo stwierdzić, czy jest tu tanio, czy drogo. Nie chodzi już nawet tylko o tę konkretną aptekę, ale zawsze kupując w takim miejscu, można bardzo łatwo porównać ceny leków o podobnym lub identycznym składzie i być pewnym, że nie przepłacimy. Do tej pory korzystałem wyłącznie z aptek, gdzie trzeba było zapłacić za dostawę, więc w sumie zakup nie był aż tak bardzo opłacalny. Aptek z logo Dbam o Zdrowie jest sporo, więc można spróbować i sprawdzić, czy rzeczywiście jest taniej i nie ma problemu z odbiorem. Opinie nt. doz.pl są różne, ale w dzisiejszym świecie tak pozytywne, jak i negatywne opinie można kupić, bądź pisać stronniczo, więc za bardzo nie ma co się tym przejmować. Jedyne, co budzi moją wątpliwość, to czas dostawy - 24-72 godziny. Jeśli jesteśmy bardzo chorzy, na pewno nie będziemy czekać i ryzykować, że choroba się zaostrzy i pójdziemy do pierwszej apteki za rogiem. Kupować w sieci warto przede wszystkim suplementy diety, pasty do zębów, środki na gorączkę, kremy, a także środki stosowane przez dłuższy czas w leczeniu przewlekłym (z uwagi na ich długi czas stosowania oszczędności są większe) czy też po prostu rzeczy bardzo drogie.
Szukając tanich leków w tradycyjnej aptece, sporo się trzeba nachodzić, by znaleźć najtańszą opcję. Wybierając między aptekami internetowymi, jesteśmy w stanie szybko wybrać miejsce, gdzie jest najtaniej.

Wpis nie jest sponsorowany, jeśli ktoś ma jakieś uwagi co do przykładowego sklepu, który wymieniłem, zna jakieś inne ciekawe apteki sieciowe z odbiorem osobistym lub zna inne sposoby na tanie leki - zapraszam do dyskusji. Jestem np. ciekaw, czy zakaz reklamy i promocji leków refundowanych wpłynął na wzrost cen, czy może przeciwnie?

2 komentarze:

  1. O kupowaniu leków przez internet słyszałam już dawno, tylko nigdy z tego nie korzystałam. O przepraszam raz zamawiałam zestaw witamin na anemię, okazało się że paczka kupowana w Polsce i płacona w PLN, przyszła z Niemiec po dwóch tygodniach, już myślałam, że przepadła. W internecie nie kupuję, bo jak już jestem chora to kupuję w najbliższej aptece, żeby jak najszybciej zażyć lekarstwa.

    OdpowiedzUsuń
  2. O czym jeszcze nie wspomniałem, to jakie kwoty można zaoszczędzić. Przykład sprzed 2-3 lat. U dermatologa otrzymałem kilka recept. Jedna z maści nie była dostępna w aptece. Okazało się, że nie jest na receptę. Pani farmaceutka zaproponowała, że może sprowadzić na jutro, a maść kosztuje 80 zł. Stwierdziłem, że trochę drogo, więc postanowiłem, że sprawdzę, po ile jest w internecie. Z przesyłką wyszło 45 zł.
    Kolejny pomysł wart rozważenia to w przypadku dużych zamówień (można dogadać się w kilka osób) rozmowa od razu z jakąś z hurtowni farmaceutycznych - w ten sposób, omijając pośredników, możemy zaoszczędzić jeszcze więcej. Oczywiście nie każdy potrzebuje aż tyle.

    OdpowiedzUsuń